Košík

Objednať po telefóne? +420 799 536 271 (Po–Pi: 9-17h)

Objednajte 2+ balenie a dopravu platíme my.

|  Môj účet
menopauza klimakterium

Menopauza (klimaktérium): Ako prekonať toto obdobie?

Menopauza je veľkou skúškou v živote mnohých žien. Keďže sa činnosť hormónov výrazne mení, reaguje na ňu nielen telo, ale aj psychika. Ako spoznám menopauzu? A ako sa zbaviť jej negatívnych prejavov?

Rady, ako zvládnuť klimaktérium, sú v poslednom čase zlatým klincom. Hoci ženské telo postupne začína fungovať trochu inak ako predtým, dámy stále musia podávať stabilný pracovný výkon a starať sa o potreby rodiny. Ako to však zvládnuť, keď máte pocit, že je toho na vás priveľa?

Keďže príznaky menopauzy sa nepovažujú za chorobu, najčastejšie sa odporúča mať ich pod kontrolou prirodzenou cestou, ktorá môže zahŕňať pitie čajov, užívanie bylinných doplnkov a zdravší životný štýl.

Keďže ide o rozsiahlu tému, nižšie sa pozrieme na to, ako môžete rozpoznať blížiaci sa prechod a čo môžete vyskúšať v tomto náročnom období svojho života.

Čo je to menopauza (klimaktérium)?

Menopauza je spojená s určitými fyzickými prejavmi tela. Z technického hľadiska je to moment, keď ste za posledných 12 mesiacov spontánne nemenštruovali. Zároveň môžete pred, počas a po menopauze pociťovať nepríjemné fyzické a psychické príznaky, ktoré môžu mať negatívny vplyv na kvalitu vášho života. Po vstupe do menopauzy by už nemalo byť možné znovu otehotnieť.

čo je menopauza ako dlho trvá kedy začína

Ako dlho trvá – v akom veku začína a končí?

Na túto otázku neexistuje jednoduchá odpoveď, pretože organizmus každej ženy sa v mnohom líši. Tak ako každá z nás dostane prvú menštruáciu v inom veku alebo ako sa líši dĺžka cyklu, dĺžka a sila krvácania a nástup ovulácie, tak sa môže líšiť aj čas a dĺžka perimenopauzy, ktorá predchádza menopauze.

Zvyčajne sa však uvádza, že proces, ktorý vedie ku klimaktériu, môže nastať vo veku 45-55 rokov. U niektorých žien však môže prísť skôr (vtedy hovoríme o predčasnom prechode) alebo neskôr.

Dĺžka procesu sa tiež líši, príznaky môžu trvať niekoľko mesiacov, ale aj 4-8 rokov.

Typické príznaky klimaktéria

Teraz sa pozrime na psychické a fyzické príznaky menopauzy, ktorým môžete počas tohto obdobia čeliť. Treba tiež dodať, že ak toto obdobie trvá kratšie, existuje zvýšená pravdepodobnosť horšieho priebehu. Prípadne ho môžu komplikovať iné pridružené zdravotné problémy.

Počas prechodu sa môžeme stretnúť napríklad s týmito prejavmi:

  • Vaginálna suchosť
  • Návaly tepla
  • Nočné potenie
  • Bolesti hlavy
  • Prírastok hmotnosti
  • Nezáujem o sex
  • Infekcie močových ciest
  • Nespavosť
  • Podráždenosť
  • Úzkosť a depresia
  • Osteoporóza
  • Horšia kvalita pokožky a vlasov
príznaky klimaktéria

A s mnohými ďalšími javmi, ktoré môžu zahŕňať zhoršenú koncentráciu, častejšie zabúdanie atď.

Čo pomáha pri menopauze?

Vo všetkých prípadoch by mali ženy spolupracovať so svojím ženským lekárom, ktorý by mal byť informovaný o všetkých problémoch a zmenách. Aj keď vás nechceme strašiť, to, že istý čas nemáte menštruáciu, nemusí byť znakom prechodu, ale dôsledkom tehotenstva. (Pravdepodobnosť počatia sa síce s vekom znižuje, ale nemožno ju úplne vylúčiť.) Môže ísť aj o problém spôsobený ochorením štítnej žľazy, ktoré môže dosť dobre napodobňovať príznaky menopauzy.

Avšak aj keď sa vaša menopauza potvrdí, lekár vám pravdepodobne neponúkne konkrétny typ liečby. Skôr vám odporučí, aby ste pracovali na úprave svojho súčasného životného štýlu.

Lieky na menopauzu

Niektorým ženám môžu lekári odporučiť hormonálnu liečbu. Ide však skôr o okrajovú záležitosť, ktorá nie je dostupná pre každého. Hormonálna liečba má okrem iného aj vedľajšie účinky, preto je lepšie, ak sa informujete o iných spôsoboch riešenia.

lieky na menopauzu
čaje na menopauzu

Čaje na menopauzu

Niektoré ženy sa spoliehajú na pitie čajov, ktoré sú vhodné pre ženy v menopauze. Hoci ich vyrábajú aj niektoré známe značky, nemusíte ich kupovať vo všetkých obchodoch. Preto sa ženy najčastejšie s nákupom uchyľujú na internet, kde je ich dostupnosť pomerne dobrá.

Problémom môže byť, že niektoré čaje obsahujú len bylinky na upokojenie. Príkladom je medovka, nechtík a levanduľa. Bylinky, ktoré sa všeobecne odporúčajú pri menopauze, o ktorých budeme hovoriť o pár riadkov nižšie, v nich nemusia byť, alebo len v malom množstve.

Veľmi opatrní by ste mali byť aj pri čajoch, ktoré obsahujú ľubovník bodkovaný. Najmä ak užívate hormonálnu antikoncepciu alebo iné lieky. Ľubovník bodkovaný môže znížiť ich účinok, takže pitie takéhoto čaju (aj s dobrým úmyslom) môže nečakane uškodiť.

Bylinky na menopauzu

Najrozumnejším riešením je dlhodobé užívanie prírodných doplnkov stravy pre ženy v menopauze, ktoré obsahujú komplex bylín a ďalších látok, ktoré pomáhajú zmierniť hormonálnu nerovnováhu, doplniť energiu a podporiť psychickú pohodu. Niektoré bylinky môžu mať dokonca pozitívny vplyv na podporu sexuality, takže sa nemusíte obávať, že váš milostný život postupne ochladne.

Tieto doplnky stravy by sa mali užívať každý deň a v ideálnom prípade dlhšiu dobu, pretože nástup účinkov je zvyčajne skôr postupný. To však nevadí, pretože vďaka praktickému baleniu si ich môžete vziať do práce a na cesty. Aj spôsob ich užívania je veľmi jednoduchý.

bylinky na klimaktérium menopauzu

Ako sa však zorientovať v množstve doplnkov stravy pre zrelé ženy, ktoré z nich má zmysel užívať? Ak by sme vám mohli poradiť, vyberajte si tie, ktoré obsahujú komplex širšieho spektra látok, ktoré sa navzájom dopĺňajú.

Patria medzi ne napríklad:

  • Červený ďatelina
  • Ploštičník hroznatý
  • Smldinec chlpatý
  • Ľan siaty
  • Drmček obyčajný
  • Ženšen pravý

Práve tieto bylinky môžu podporiť vašu energetickú hladinu, pamäť a schopnosť normálne sa sústrediť pri vykonávaní každodenných úloh. Môžu však tiež znížiť návaly horúčavy a potenie a prispieť k väčšej spokojnosti so životom.

čo pomáha pri menopauze, ako ju prekonať

Ako teraz postupovať?

Nič neexistuje vo vákuu, čo znamená, že v zložení rastlinných doplnkov stravy by ste okrem vyššie uvedených látok mali hľadať aj ďalšie prospešné látky. Čo by však mali prípravky na menopauzu ešte obsahovať?

Určite neurobíte chybu, ak do svojho organizmu dostanete spolu s bylinkami aj tieto látky:

  • Vitamín E
  • vitamíny skupiny B (vitamín B5, vitamín B12…)
  • Zinok
  • Vitamín D

A ďalšie látky, ktoré podporujú normálny stav pokožky, imunitného systému a kostí a psychickú pohodu.

Nezabudnite podporiť dlhodobé užívanie týchto doplnkov zdravším životným štýlom, ktorý môže mať tiež vplyv na príznaky menopauzy. V prvom rade vám určite prospeje, ak prestanete fajčiť a piť zvýšené množstvo alkoholu. Zelenú by malo mať aj zníženie stresu. Ak si s ním neviete rady, vyskúšajte písanie denníka, techniku zvanú mindfulness, meditáciu a dychové cvičenia, ktoré vám pomôžu aj vo veľmi stresujúcich chvíľach.

Pomôcť môže aj pravidelné cvičenie aspoň 30 minút denne. Ak vám chýba čas a inšpirácia, začnite chodiť do práce alebo na nákupy pešo. Prípadne sa vyberte na prechádzku do prírody, pretože pobyt na čerstvom vzduchu vám pomôže vyčistiť si hlavu a zbaviť sa nahromadeného stresu. Keď sa začnete hýbať, môžete pridať plávanie alebo možno tanec. Hlavné je, aby vás to bavilo a aby ste pri vybranej aktivite dokázali zotrvať.

Ďalej sa zamerajte na:

  • Primeraný príjem vody
  • Zdravšiu stravu (obsahujúcu ovocie, zeleninu, celozrnné výrobky a fytoestrogény)
  • Udržiavanie zdravej telesnej hmotnosti

Hoci ide o náročný a zdĺhavý proces, uvidíte, že keď podporíte dlhodobé užívanie doplnkov stravy s bylinkami a vitamínmi pre menopauzu týmito ďalšími tipmi, čoskoro sa začnete opäť cítiť lepšie.

Posledná aktualizácia: 29. 6. 2023
Doprava zdarma

pri 2+ ks, dodanie za 24h

WOMENO® je vždy skladom

a bleskovo vám ho doručíme

12 účinných látok

pre maximálnu účinnosť

100% bezpečné zloženie

laboratórne otestované