Košík

Objednať po telefóne? +420 799 536 271 (Po–Pi: 9-17h)

Objednajte 2+ balenie a dopravu platíme my.

|  Môj účet
noční pocení

Nočné potenie u žien: Príčiny a ako mu zabrániť

Potenie počas spánku môže z času na čas trápiť každého. Najmä keď teploty počas sparných letných mesiacov stúpajú do závratných výšok. Potenie u žien však môže súvisieť aj s ich hormónmi, ktoré (nielen) v pokročilom veku začínajú nepredvídateľne kolísať. Ako zvládnuť nočné potenie v prechode? A ako sa zbaviť potenia počas menštruácie a tehotenstva?

Všetci vieme, čo spôsobuje potenie. Keď telo dosiahne bod prehriatia, kapiláry sa rozšíria. To môže spôsobiť, že budeme trochu začervenaní (napríklad v tvári). Následne sa telo postupne ochladzuje, pretože teplo z tela uniká do okolia. Okrem toho sa na povrchu tela nachádzajú potné žľazy, ktoré sú veľmi dôležité pre potenie a následné ochladzovanie tela.

Okrem toho, že návaly tepla a potenie majú negatívny vplyv na pohodlie žien počas menopauzy, zvyčajne sa potíme pri dosiahnutí vyšších teplôt a počas fyzickej aktivity. Niektoré z nás sa môžu potiť aj v dôsledku stresu a nervozity.

Keďže zrelé a tehotné ženy môžu mať veľa problémov s náhlym nadmerným potením, pozrime sa, aké dôležité informácie by ste mali o tejto téme vedieť.

Čo znamená nočné potenie a ako sa prejavuje?

Nočné potenie a nespavosť môžu byť úzko prepojené, pretože pocit tepla môže narušiť náš pokojný spánok. Je zaujímavé, že hoci sa nočné potenie môže vyskytnúť prakticky u každého (a najmä v lete), vyšší výskyt tohto problému sa zvyčajne spája so ženským pohlavím. Jednou z hlavných príčin tohto javu je kolísanie estrogénu a progesterónu. Hoci k ich zmenám dochádza počas celého dospelého života, problémy s denným a nočným potením sa najčastejšie pripisujú perimenopauze a menopauze.

Medzi jeho príznaky môžu patriť:

  • Nočné budenie
  • Nespavosť
  • Návaly tepla
  • Zvýšená potivosť
  • Podráždenosť
  • Začervenanie v tvári
  • Rýchlejší srdcový tep

Príčiny nadmerného potenia v noci

nočné potenie u žien príčiny prejavy
nočné potenie v tehotenstve

Nočné potenie v tehotenstve

Hoci sa často hovorí, že tehotenstvo je najkrajším obdobím v živote ženy, mnohé tehotné ženy s týmto tvrdením nesúhlasia. Okrem bolesti chrbta a bedier často pociťujú nevoľnosť, zvýšenú potrebu močenia, citlivosť na pachy, náladovosť, tehotenskú cukrovku a mnoho ďalších problémov, ktoré môžu negatívne ovplyvniť kvalitu ich života. Okrem toho mnohých môže prekvapiť nočné potenie, o ktorom neboli vopred informovaní.

Nočné (a tiež denné) potenie počas tehotenstva je výrazne ovplyvnené výkyvmi hormónov a zvýšeným krvným obehom. Negatívne ho ovplyvňuje aj nervozita, priberanie, počasie, fyzická aktivita alebo úzkosť. Netreba zabúdať ani na vplyv niektorých liekov, potravín a nápojov.

Menštruácia

Niektoré ženy môže prekvapiť aj nočné potenie počas menštruácie. V mladšom veku to nemusí byť bežné, ale prvú epizódu môžete zažiť vo veku 30-40 rokov, keď sa môžu objaviť prvé mierne príznaky perimenopauzy. Na vine sú teda opäť najmä hormóny.

nočné potenie menštruácia
nočné potenie menopauza

Menopauza

To, čo si najčastejšie spájame s potením počas spánku, je nepochybne menopauza, ktorá je pre skúsené ženy ďalšou veľkou skúškou, s ktorou sa musia vyrovnať.

Okrem nočného potenia a návalov tepla patria medzi ďalšie príznaky menopauzy:

  • Strata libida
  • Vaginálna suchosť
  • Zhoršená kvalita vlasov a pokožky
  • Priberanie na váhe
  • Časté zmeny nálad a podráždenosť
  • Infekcie močových ciest
  • Zmena menštruačného cyklu

V neskorších štádiách sa môže zvýšiť aj riziko vzniku nebezpečných zdravotných problémov vrátane zvýšenej hladiny cholesterolu, ktorá zvyšuje riziko kardiovaskulárnych ochorení, zlej kvality kostí, ktorá zvyšuje riziko osteoporózy atď.

Z tohto dôvodu je dôležité, aby zrelé ženy nezanedbávali pravidelné preventívne prehliadky, ktoré môžu tieto problémy včas odhaliť.

Čo pomôže proti nočnému poteniu?

Teraz sa pozrime na to, čo sa dá robiť s nočným potením. Okrem toho, že si predstavíme bylinky na nočné potenie, pozrieme sa aj na niekoľko ďalších užitočných rád, ktoré budú užitočné aj pre ženy, ktoré ešte netrpia menopauzou.

čo pomôže proti nočnému poteniu

Pozor na teplotu

Jedným z rizikových faktorov, ktoré môžu zhoršiť nočné potenie a nespavosť, je vyššia teplota v spálni a používanie nevhodných materiálov. V prvom rade je dobré pred spaním trochu vyvetrať. Spálňa by sa tak mohla stať pred spaním oveľa príjemnejšou. Dobrý nápad je tiež nosiť pyžamo z priedušného materiálu, ktoré vás nebude prehrievať. V neposlednom rade nič nepokazíte ľahšou perinou a priedušnou/chladnou posteľnou bielizňou.

Ochlaďte sa

Aj keď na to možno nie ste zvyknutí, chladná sprcha pred spaním a po prebudení môže pomôcť zmierniť návaly tepla a potenie. Vedľa postele môžete mať aj pohár so studeným nápojom a ventilátor, ktorý môžete v prípade potreby zapnúť. Dobrým tipom je dať pred spaním na chvíľu do chladničky špeciálnu chladnú obliečku na vankúš, ktorá vám pomôže ochladiť tvár.

ako zabrániť nočnému poteniu
bylinky proti poteniu

Bylinky proti poteniu

Bylinky proti poteniu sú technicky bylinky, ktoré pomáhajú zvyšovať komfort žien v menopauze, a preto sa často nachádzajú na etiketách prírodných výživových doplnkov. Ich komplexné zloženie môže pomôcť znížiť návaly tepla a potenie, podporiť normálnu hladinu energie a podporiť hormonálnu rovnováhu.

Venujte špeciálnu pozornosť tomu, aby ste vo vybranom výživovom doplnku pre ženy v menopauze našli nasledujúce byliny:

  • Červený ďatelina
  • Ženšen pravý
  • Drmček obyčajný
  • Ľan siaty
  • Smldinec chlpatý
  • Ploštičník hroznatý

A ďalšie dôležité látky, ako napríklad zinok, vitamín B5, vitamín B6, vitamín B12, vitamín E, vitamín D2 atď.

Posledná aktualizácia: 29. 6. 2023
Doprava zdarma

pri 2+ ks, dodanie za 24h

WOMENO® je vždy skladom

a bleskovo vám ho doručíme

12 účinných látok

pre maximálnu účinnosť

100% bezpečné zloženie

laboratórne otestované