Ženský hormón estrogén má dôležitú funkciu pri udržiavaní celkového zdravia organizmu. V neposlednom rade je jeho prítomnosť rozhodujúca aj pre udržanie plodnosti. Keďže v priebehu života ženy postupne klesá, je dôležité mať o ňom a jeho podpore veľmi dobrý prehľad. Ak vás táto téma zaujala, budeme radi, ak budete pokračovať v čítaní nasledujúcich odsekov.
Obsah článku
Ženské pohlavné hormóny počas života neustále kolíšu. Všetko sa začína v puberte, keď sa prvýkrát objaví menštruačné krvácanie. Hneď ako sa objaví, začnú sa v tele diať zmeny, ktoré umožňujú dievčatám a ženám otehotnieť.
V prípade, že nedôjde k otehotneniu, telo sa pravidelne zbavuje nevyužitej maternicovej výstelky a neoplodneného vajíčka. A potom sa celý proces začína odznova. Keď k otehotneniu predsa len dôjde, hormóny ženy sa postarajú o zastavenie menštruácie, udržanie tehotenstva, kým dieťa nedozrie na pôrod, a podporia rast prsného tkaniva, aby sa pripravilo na následné dojčenie počas čakania. (Hormón prolaktín počas dojčenia potom blokuje menštruáciu, ale keďže do seba nikdy nevidíte, odporúča sa aj v tomto období používať ochranu proti počatiu počas pohlavného styku).
Plodnosť žien je v porovnaní s plodnosťou mužov časovo obmedzená. Medzi 40. a 50. rokom života začínajú ženské pohlavné hormóny klesať a funkcia vaječníkov postupne zaniká. Po ukončení tohto procesu nastáva menopauza, počas ktorej už nie je možné otehotnieť a počas ktorej dochádza k radikálnym zmenám hormonálnej aktivity.
Keďže ľudský organizmus je citlivý aj na veľmi malé odchýlky od normálu, mnohé ženy pociťujú nepríjemné príznaky menopauzy, ktoré súvisia s poklesom estrogénu. Dá sa s týmto stavom niečo robiť?
Čo je estrogén a aká je jeho funkcia?
V skutočnosti estrogén nie je len jeden hormón, ale celá skupina. Tieto steroidné hormóny zahŕňajú estradiol, estriol a estrón. Ich hlavnou funkciou je udržiavať estrálny cyklus, ktorý sa pravidelne opakuje každý mesiac od puberty až do prechodu a ktorý umožňuje úspešné otehotnenie. Počas menopauzy prevláda v ženskom tele slabší hormón estrón, ktorý nedokáže rovnako vyrovnávať prebiehajúce hormonálne zmeny.
Medzi hlavné funkcie estrogénu patria:
- Vývoj ženských pohlavných znakov
- Zníženie svalovej hmoty
- Podpora rastu sliznice maternice a maternice
Estrogény tiež podporujú zadržiavanie vody v tele, preto môžete byť počas cyklu viac opuchnutá a nafúknutá.
Kedy dochádza k jeho poklesu?
S prvým výraznejším poklesom estrogénu sa môžeme stretnúť v období nazývanom perimenopauza. V tomto období zvyčajne dochádza k prvým viditeľnejším zmenám, ktoré predznamenávajú postupný príchod menopauzy. V neposlednom rade môžu s týmto problémom bojovať ženy po niektorých gynekologických operáciách, ktoré museli z nejakého dôvodu zahŕňať úplné odstránenie vaječníkov.
Estrogén a menopauza
Ženské reprodukčné orgány produkujú najviac estrogénu počas reprodukčne aktívneho obdobia. Keď ste v menopauze, už neovulujete a prestávate menštruovať. Primárna funkcia estrogénu teda už nie je potrebná. Namiesto toho sa o produkciu estrogénu starajú naše tukové bunky. (Áno, tukové tkanivo je tiež hormonálne aktívne.) Je to však iné v porovnaní s tým, čo bolo predtým, a telo zrazu musí začať fungovať inak.
Prejavy nedostatku estrogénu u žien
Príznaky zníženej hladiny estrogénu určite poznáte, pretože sa spomínajú v každom článku o menopauze. Opakovanie je však matkou múdrosti, takže nič nepokazíte, ak sa k týmto príznakom spoločne vrátime. Okrem toho sledovanie týchto príznakov môže byť spôsobom, ako zistiť hladinu estrogénu ešte pred prípadným meraním v ordinácii lekára.
Medzi prejavy poklesu tohto hormónu patria:
- Citlivé prsia
- Suchá pokožka
- Vaginálna suchosť a atrofia
- Náladovosť
- Horšia koncentrácia
- Únava
- Zmena menštruačného cyklu
- Prírastok hmotnosti
- Bolesť hlavy
- Návaly tepla a nočné potenie
- Horšia kvalita spánku
- Zníženie libida
Keďže estrogén súvisí aj s plodnosťou, môžete mať problémy s počatím (za predpokladu, že stále plánujete rozšíriť svoju rodinu).
Ako prirodzene zvýšiť hladinu estrogénu?
Prírodný estrogén (fytoestrogén) sa nachádza v niektorých bežne dostupných potravinách. Môžete však vyskúšať aj bylinky, ktoré podporujú hormonálnu rovnováhu a pomáhajú zlepšiť pohodu žien v menopauze.
Potraviny na zvýšenie estrogénov
Medzi známe potraviny, ktoré sa odporúčajú konzumovať počas menopauzy, patrí najmä sója a výrobky z nej. Môžete však vyskúšať aj ľanové semienka, ktoré vám tiež pomôžu cítiť sa v tomto náročnom období života príjemnejšie. Okrem toho vám urobí dobre konzumácia vajec a mlieka, orechov, kapusty, karfiolu, brokolice, cukety a mnohých ďalších.
Stavte na bylinky
Veľmi užitočným krokom môže byť aj dlhodobé užívanie prírodných doplnkov stravy pre ženy v menopauze, ktoré obsahujú komplex viacerých vitamínov a bylín. Zvyčajne ide o tie, ktoré pomáhajú bojovať proti nepríjemným návalom horúčavy a poteniu, nespavosti, nedostatku energie a pod.
V ich zložení sa pokúste nájsť:
- Smldinec chlpatý
- Ľan siaty
- Ženšen pravý
- Drmček obyčajný
- Ploštičník hroznatý
- Ďatelina červený
Ako teraz postupovať?
Okrem vyššie uvedených bylín by v dobrých doplnkoch stravy pre zrelé ženy nemali chýbať dôležité vitamíny. Môžeme menovať napríklad vitamín E, vitamíny skupiny B, vitamín D, zinok a ďalšie.
Okrem toho, že tieto látky pomáhajú v boji proti predčasnému starnutiu a podporujú normálny stav pokožky, môžu prispieť k normálnemu stavu kostí, znižujú únavu, znižujú podráždenosť a zlú náladu a zvyšujú spokojnosť so životom. Keďže sa môžu užívať aj dlhodobo, menopauza nemusí byť zastávkou, ktorá vám bráni žiť naplno.