S prichádzajúcim prechodom si ženy musia zvyknúť na množstvo noviniek, ktoré sú spojené s pomerne rýchlym poklesom pohlavných hormónov. Telo na to môže reagovať rôznymi spôsobmi, ale málokedy sa dá povedať, že sú pre aktérky príjemné. Medzi metódy, ktoré vám môžu pomôcť znášať toto obdobie s väčšou gráciou, patrí dopĺňanie fytoestrogénov. Kde sa však fytoestrogény nachádzajú? A aké sú ich špecifiká?
Obsah článku
Hoci všetky ženy na podprahovej úrovni vedia, že ich plodnosť je časovo obmedzená a že sa s ňou jedného dňa budú musieť rozlúčiť, len pomerne malý počet žien dokáže správne interpretovať prvé príznaky blížiacej sa menopauzy. Niektoré z nich niekedy aj vo verejných diskusiách hovoria o tom, že o niektorých príznakoch nevedia, preto by ocenili lepšie informácie o tejto téme, ktorá sa týka polovice populácie.
Doba sa postupne mení, čo znamená, že ženy sa o tému menopauzy zaujímajú viac ako v predchádzajúcich obdobiach. Aj napriek tomu však možno chýbajú informácie o tom, ako o niečo lepšie zvládnuť potenie, návaly tepla, nespavosť alebo nechuť k sexu. Práve tu prichádzajú na rad fytoestrogény v potravinách a bylinkách.
Čo by ste však o nich mali vedieť?
Čo sú to fytoestrogény?
Fytoestrogény sú látky prírodného pôvodu, ktoré sú v niektorých ohľadoch podobné ženskému pohlavnému hormónu estrogénu. Preto ak začnete mať pocit, že vaše každodenné ťažkosti môžu súvisieť s jeho znížením, užívanie fytoestrogénov by pre vás mohlo mať zmysel. V iných obdobiach života sa ich zvýšený príjem naozaj neodporúča (napríklad u detí a žien v reprodukčnom veku), pretože v takom prípade môžu pôsobiť skôr ako hormonálne disruptory. To môže v skratke znamenať, že môže dôjsť napríklad k nežiaducim zmenám v menštruačnom cykle a podobne.
Keďže fytoestrogény sa nachádzajú v širokej škále bylín, nejde o syntetické hormóny, ktoré by niekto vyrobil v laboratóriu. Málokto tiež vie, že fytoestrogény sa delia do niekoľkých kategórií. Medzi najznámejšie patria kumestány, lignany alebo izoflavóny.
Medzi zdroje fytoestrogénov zvyčajne patria:
- Sója
- Červený ďatelina
- Zelenina
- Slnečnicové semienka
A mnoho ďalších.
Účinky fytoestrogénov
Fytoestrogény a ich účinky na ľudské zdravie sa neustále skúmajú, pretože odborníci chcú odhaliť ich plný potenciál, ktorý by sa dal využiť v mnohých rôznych oblastiach ľudskej existencie.
Medzi potenciálne výhody môže patriť napríklad zvýšenie menštruačného komfortu alebo podpora normálneho stavu pokožky u žien, ktoré majú z času na čas problémy s akné. U zrelých žien môže byť dôležitá aj podpora normálnej kostnej hmoty, ktorá má po prechode tendenciu sa zhoršovať, alebo podpora normálneho kardiovaskulárneho zdravia.
Prečo sú dôležité v menopauze?
Ženy v menopauze často siahajú po fytoestrogénoch, pretože chcú nejakým spôsobom zmierniť príznaky, ktoré môžu narúšať pokojný spánok, duševnú pohodu alebo celkovú spokojnosť so životom. Suplementácia môže zvýšiť komfort žien v menopauze, ktoré trápia návaly horúčavy a potenie, nedostatok energie alebo spomínané rednutie kostí, ktoré môže vyústiť do komplikovaných zlomenín aj pri menších úrazoch.
3 najlepšie fytoestrogény
Červený ďatelina
Jednou z obľúbených bylín, ktoré používajú ženy v perimenopauze a menopauze, je červená ďatelina. Technicky to však nie je správny názov; oficiálne sa nazýva ďatelina lúčna. Nenechajte sa preto ľahko oklamať týmito variantmi jej názvu. Niektoré zdroje dokonca uvádzajú, že ďatelina červená sa považuje za jednu z najväčších zásobární izoflavónov. Práve z tohto dôvodu ju ženy vo veľkom počte nachádzajú v zložení prírodných doplnkov stravy pri menopauze a na podporu normálnej hormonálnej rovnováhy.
Ženy skúsia červenú ďatelinu najmä pri návaloch tepla a potení, ktoré sa môžu vyskytnúť počas noci aj počas dňa. Predpokladá sa tiež, že jej užívanie môže podporiť normálnu náladu, ktorá môže u žien výrazne kolísať v dôsledku zmien hormonálnej aktivity.
Ploštičník hroznatý
Ďalším zaujímavým prostriedkom môže byť rastlina ploštičník hroznatý, ktorú používali pôvodní obyvatelia Ameriky na ženské choroby. (Túto bylinu nazývali čierny hadí koreň.) Našla si však miesto aj v ľudovej medicíne iných národov.
Dnes vieme, že ploštičník hroznatý je tiež zdrojom fytoestrogénov, takže ju môžu opäť používať zrelé ženy, ktoré chcú podporiť normálnu hormonálnu rovnováhu.
Skutočnosť, že ploštičník hroznatý je jednou z mála zaujímavých ženských bylín, naznačuje, že sa najčastejšie odporúčal na:
- Nepravidelnú menštruáciu
- Menštruačné kŕče
- Návaly tepla a potenie
Ľudoví liečitelia však dobre vedeli, že s užívaním tejto byliny by sa to v praxi nemalo preháňať, pretože aj to dobré nám môže v nesprávnom množstve uškodiť. Ak by žena užila priveľa ploštičníka hroznatého, mohlo by to mať za následok zvracanie alebo bolesti hlavy a potenie. Ak však užijete ploštičník vo forme hotového výživového doplnku, ktorý má presne stanovené dávkovanie, mali by ste sa tomuto problému vyhnúť.
Ľan siaty
Keď sa povie ľan, mnohým ženám sa vybaví príjemná tkanina, ktorá je ideálna na letné oblečenie. Niektoré si spomenú aj na príbehy o Krtkovi a o tom, ako sa s ním ľan rozpráva, keď sa snaží ušiť nohavice.
Ale vedeli ste, že ľan siaty môže byť dobrým pomocníkom počas menopauzy? Hoci je to predovšetkým olejnina a textilná plodina, obsahuje aj látky nazývané lignany. A ako vieme z predchádzajúcich odsekov, tie patria do kategórie fytoestrogénov. Aj z tohto dôvodu môžu ženy zaradiť ľanové semienko do svojho každodenného jedálnička.
Medzi ďalšie výhody patrí skutočnosť, že konzumácia ľanu sa zvyčajne spája s podporou normálneho trávenia a pohybu čriev. Je tiež zdrojom omega-3 nenasýtených mastných kyselín, ktorých môžeme mať nedostatok. Tieto kyseliny sú pritom dôležité pre podporu normálneho zraku, kardiovaskulárneho zdravia a zdravia mozgu.
Predpokladá sa tiež, že omega-3 môžu prispievať k normálnej nálade a podporovať upravený vzhľad. Vzhľadom na to, že depresívne nálady a úzkosť môžu ženy v menopauze trápiť s väčšou intenzitou, a vzhľadom na to, že pokles pohlavných hormónov u žien má negatívny vplyv na kvalitu vlasov a pokožky, ich dopĺňanie má určite zmysel.
Ako ich doplniť?
Ako bolo uvedené v predchádzajúcich odsekoch, pri fytoestrogénoch je veľmi dôležité správne dávkovanie, pretože niektoré zdroje fytoestrogénov by mohli mať pri nerozumnom užívaní nepríjemné následky. A určite budete súhlasiť, keď povieme, že takémuto javu sa chce väčšina ľudí vyhnúť.
Zdroje fytoestrogénov je vhodné kombinovať aj s inými vitamínmi a bylinami, ktoré podporujú hormonálnu rovnováhu, sexualitu alebo normálnu kostnú hmotu.
Z tohto dôvodu vyhľadajte doplnok stravy pre zrelé ženy, ktorý okrem ploštičníka, ľanu a červenej ďateliny obsahuje vo svojom zložení aj:
- Drmček obyčajný
- Ženšen pravý
- Smldinec chlpatý
- Zinok
- Vitamín E
- Vitamíny skupiny B
- Vitamín D
A mnoho ďalších, ktoré v kombinácii so zdravším životným štýlom môžu prispieť k vašej celkovej pohode a vitalite. Menopauza a jej príchod teda nemusí znamenať koniec.
Zdroje informácií
https://www.nzip.cz/clanek/573-fytoestrogeny – Fytoestrogény (česky) https://www.medicalnewstoday.com/articles/320630 – Všetko o fytoestrogénoch (anglicky) https://cs.wikipedia.org/wiki/Fytoestrogen#%C3%9A%C4%8Dinky_fytoestrogen%C5%AF_na_%C4%8Dlov%C4%9Bka – Fytoestrogén (česky)
Publikované: 23. 1. 2024