Vzhľadom na to, koľkokrát denne vidíme reklamy na antiperspiranty, je asi celkom pochopiteľné, že nikto z nás sa nechce na verejnosti namočiť. Lenže niektoré životné situácie sa nepýtajú na náš osobný názor a tak trochu sa od nás očakáva, že sa s nimi zmierime. Kedy sú návaly tepla a potenie najčastejšie? A existujú nejaké úľavové prostriedky na tento problém?
Obsah článku
Studený pot na tvári a úplne premočené pyžamo. Takto môžu vyzerať návaly tepla v noci a nedajú vám spať. Problémom však je, že sa môžu prejaviť aj počas dňa, keď potrebujete pracovať a vyzerať upravene. Čo, keď ste celá červená a mokrá, nie je práve jednoduché.
Keďže návaly tepla a potenie môžu byť značne nepredvídateľné a môžu sa opakovať, pre mnohé ženy to nie je povzbudivé. Z tohto dôvodu mnohé hľadajú tipy a triky, ako sa tohto nepríjemného problému zbaviť. A ak už nič iné, tak aspoň hľadajú spôsoby, ako ich aspoň trochu zmierniť.
Čo spôsobuje tieto návaly, aj keď ste pokojní? A aké tipy a triky môžete vyskúšať pri týchto problémoch, ktoré vám komplikujú deň?
Čo znamenajú návaly tepla – prejavy
Návaly tepla a potenie sú zvyčajne spojené s menopauzou. Preto môžu byť ženy niekedy prekvapené, že ich môžu pociťovať aj v úplne inom období života a z úplne iných dôvodov.
Medzi ich hlavné prejavy patria:
- Náhly pocit tepla, ktorý sa rozšíri na hrudník, krk a tvár
- Začervenanie tváre
- Rýchly srdcový tep
- Úzkosť
- Potenie
Intenzita a frekvencia návalov tepla a potenia sa u jednotlivých žien líši. Zatiaľ čo u niektorých žien môže jeden záchvat trvať 1 – 2 minúty, u dlhších môže trvať až 5 minút. Niekedy je nával mierny a dá sa ľahko prekonať. V horších prípadoch sa však môžete cítiť, akoby ste práve vyšli zo sprchy aj s oblečením.
Okrem toho sa návaly tepla a potenie môžu vyskytovať počas bdenia aj počas spánku. Vtedy môže byť prerušovaný, čo môže spôsobiť nespavosť, náladovosť a únavu. Zároveň tento problém môže trvať niekoľko rokov, takže môže výrazne znížiť vašu spokojnosť so životom.
Najčastejšie príčiny
Niekedy môže byť príčinou návalov tepla a potenia nadmerný príjem kofeínu. Problémom môže byť aj ochorenie štítnej žľazy alebo úzkosť, ktorá môže spôsobiť pocit nervozity a ďalšie sprievodné javy, ktoré vás môžu vyviesť z miery. V neposlednom rade treba hovoriť aj o ďalších príčinách, ktoré často súvisia so zmenami ženských hormónov.
Návaly tepla v menopauze
Návaly tepla a potenie v menopauze sú notoricky známym problémom, ktorého sa obáva veľké množstvo žien. Vzhľadom na to, že ľudský organizmus dokáže citlivo reagovať aj na skutočne nepatrné výkyvy, je pochopiteľné, že v období, keď dochádza k hormonálnym zmenám, ktoré vedú k strate plodnosti, zažijete rodeo.
Medzi ďalšie príznaky menopauzy zvyčajne patria aj zhoršená kvalita pokožky a vlasov, únava, bolesti hlavy, postupné priberanie na váhe, zmeny menštruačného krvácania (až do jeho vymiznutia), znížené libido alebo suchosť pošvy, čo spôsobuje, že pohlavný styk je oveľa menej príjemný.
Návaly tepla v tehotenstve
Niektoré ženy môžu počas tehotenstva prekvapiť aj častejšie návaly tepla a potenie. Predovšetkým preto, že sa o tomto probléme v súvislosti s ním toľko nehovorí. Hoci nie všetky ženy tento problém zažívajú, návaly tepla v tehotenstve nie sú vôbec zriedkavé. Najčastejšie sa s nimi stretávame na začiatku tehotenstva. Môžu sa však objaviť aj v neskoršom období, keď zvyčajne priberiete. Okrem toho zohrávajú úlohu aj hormóny, ktoré sa v tomto období správajú inak ako zvyčajne.
Čo zaberá na návaly tepla?
Keďže návaly tepla a potenie sú vo väčšine prípadov veľmi nepríjemné a často na ne musíte okamžite reagovať, určite je dobré mať zoznam úľavových prostriedkov a ďalších tipov a trikov, aby ste s nimi mali menej problémov. Treba však zdôrazniť, že nie všetky sú vhodné pre tehotné ženy.
Bylinky pre ženy v prechode
Keďže počas prechodu dochádza k naozaj veľkému množstvu zmien, z ktorých mnohé nie sú pre zrelé dámy vôbec príjemné, medzi dostupné spôsoby úľavy patrí dlhodobé užívanie viaczložkových výživových doplnkov, ktoré majú vo svojom zložení komplex niekoľkých vitamínov a bylín, ktoré prispievajú k hormonálnej rovnováhe. Mnohé z nich obsahujú fytoestrogény, ktoré sú do istej miery podobné ženskému hormónu estrogénu. Z tohto dôvodu môžu určitým spôsobom kompenzovať jeho nedostatok.
Medzi najčastejšie odporúčané byliny na tieto problémy patrí ďatelina červená, drmček obyčajný, ploštičník hroznatý, ľan siaty alebo smldinec chlpatý. Spoľahnúť sa môžete aj na ženšen, ktorý je v Ázii jedným z najdôležitejších životabudičov. Tieto bylinky na návaly horúčavy preto určite stoja za vyskúšanie.
Zmena prostredia
Ak trpíte nočnými návalmi horúčavy a potením, ktoré vám nedovolia zaspať, existuje niekoľko opatrení, ktoré môžete prijať, aby ste ich zmiernili. V prvom rade sa pozrite na svoju posteľ a zamyslite sa nad tým, či nie je čas vymeniť posteľnú bielizeň, plachty a prikrývky. Ak používate ťažké a teplé materiály, pravdepodobnosť návalu horúčavy sa zvyšuje. To isté platí aj pre materiál vášho pyžama. Snažte sa vybrať si nočné oblečenie, ktoré je voľné, neprehrieva sa a je primerane priedušné.
Tiež nie je na škodu dať si na nočný stolík pohár studenej vody a pred spaním vyvetrať. Niektorým ľuďom môže vyhovovať aj spánok pri otvorenom okne.
Pozor na spúšťače!
Návaly horúčavy a potenie môžu byť niekedy vyvolané maličkosťami, na ktoré počas dňa príliš nemyslíte. Vezmime si napríklad kofeín, ktorý sa nachádza v stále populárnej káve. Určite nie je rozumné ani fajčiť alebo piť alkohol vo veľkých množstvách. Niektoré ženy môžu pociťovať návaly tepla a potenie aj v nejakej stresovej alebo vyhrotenej situácii, ktorá ich vyvedie z rovnováhy.
Zdravá hmotnosť
Niektoré zdroje uvádzajú, že ak máte problémy s návalmi tepla a potením, možno by bolo vhodné vyskúšať pravidelné cvičenie a zmenu stravy, čo môže viesť k zníženiu hmotnosti a zmierneniu vašich problémov.
Nevyhnutná výbava
Je vám v práci horúco, ale nemáte klimatizáciu? V takom prípade môže byť dobrým riešením kúpa ventilátora alebo menšieho ventilátora, ktorý umiestnite do svojej blízkosti. Nemusí bežať celý deň, ale len keď vám bude horúco. Tiež majte niekde po ruke studený nápoj. V neposlednom rade si v skrinke alebo taške nechajte aj náhradné oblečenie a trochu make-upu. Takto sa môžete hneď po zhone upraviť a nebudete mať zlý pocit zo svojho vzhľadu.
Ako teda začať?
Určite nie je na škodu doplniť uvedené tipy dlhodobým užívaním kvalitného výživového doplnku pre ženy v menopauze, ktorý okrem vyššie uvedených bylín obsahuje aj vitamíny a ďalšie dôležité látky, ktoré sú kľúčové pre normálne fungovanie imunitného systému, vlasov a pokožky a mnohých ďalších segmentov ľudského zdravia.
Okrem vyššie uvedených bylín na menopauzu hľadajte:
- Vitamíny skupiny B
- Vitamín E
- Vitamín D
- Vitamín K
A mnoho ďalších.
Keďže vitamín D a vitamín K podporujú normálnu kostnú hmotu, ktorá má po menopauze tendenciu rednúť, neberte ich dopĺňanie na ľahkú váhu.
Posledná aktualizácia: 15. 11. 2023