Ženský prechod je dôležitým medzníkom, ktorý treba predvídať. Hoci vek vstupu do menopauzy je u každej ženy trochu iný, mnohé zrelé dámy sa zvyčajne zhodujú v tom, že je vhodné vopred sa informovať o jej príznakoch a úľavách, ktoré ich pomáhajú zmierniť. A práve o tom bude náš dnešný článok.
Obsah článku
Prechod u žien je v podstate ukončením reprodukčne aktívneho obdobia ženy. Keď do neho vstúpite, šanca na otehotnenie prirodzenou cestou je prakticky nulová. Pre niektoré ženy je to veľká rana, iné túto skutočnosť vítajú, pretože sa už nemusia obávať pozitívneho výsledku tehotenského testu pri každom pohlavnom styku.
Každá žena vníma ženský prechod a jeho príznaky trochu inak, preto nie je možné vopred povedať, ako bude prebiehať vo vašom prípade. Takisto nie je možné odhadnúť, ako dlho trvá, pretože jeho príznaky môžu trvať len niekoľko mesiacov, 4, 8 alebo dokonca 12 rokov. Na tom by možno až tak nezáležalo, hlavnou ťažkosťou je, že pokles ženských hormónov môžu sprevádzať nepríjemné fyzické a psychické príznaky, ktoré môžu mať negatívny vplyv na kvalitu života.
Bez ohľadu na to, či sa ešte len chystáte na ženský prechod, alebo ho už nejakým spôsobom zažívate, poďme sa pozrieť na ťažkosti, ktoré môže priniesť.
Ako rozpoznať ženský prechod – 10 prejavov
Zmeny v menštruačnom cykle
Jedným z hlavných príznakov menopauzy je zmena menštruačného cyklu. Cyklus zrelých žien býva oveľa menej pravidelný, takže môže byť oveľa ťažšie predpovedať, kedy začnete opäť krvácať. (Preto je nevyhnutné neustále kontrolovať situáciu a nosiť so sebou nejaké menštruačné pomôcky). Nevýhodou je, že zmena môže nastať oboma smermi, takže interval medzi krvácaním sa môže predĺžiť aj skrátiť. Krvácanie môže byť tiež silnejšie alebo, naopak, slabšie.
Nočné potenie
Hoci hovoríme najmä o nočnom potení, pravdou je, že problém zvýšeného potenia sa môže vyskytnúť aj počas dňa. Počas nočného potenia sa pomerne často budíte zo spánku, takže môžete byť unavení a trpieť nespavosťou. Niektoré ženy tento problém počas prechodu nemajú, iné ho môžu mať niekoľkokrát za noc. Je to teda naozaj dosť individuálne a nepredvídateľné.
Návaly tepla
Potenie úzko súvisí s návalmi tepla, ktoré sa môžu objaviť počas spánku aj počas dňa. Návaly horúčavy sa objavujú náhle, takže je opäť veľmi ťažké ich vopred spoľahlivo predvídať. Počas návalov horúčavy a potenia dochádza k začervenaniu pokožky, zvýšenému pocitu tepla, zvýšenému poteniu a zrýchleniu srdcového tepu. Nával môže trvať niekoľko sekúnd alebo aj niekoľko minút. Okrem toho sa môže opakovať niekoľkokrát za deň.
Únava
Únava nemusí byť len príznakom ženského prechodu, ale môže byť vyvolaná napríklad dlhodobým vyčerpaním a stresom. Často sa však o nej hovorí v súvislosti s prechodom. Únavu môže spôsobovať pokles ženských hormónov, ktoré regulujú cyklus a ktoré spolupracujú aj s hormónmi štítnej žľazy a podobne. Výsledkom tohto koktailu je normálna hladina energie. Keďže však počas menopauzy klesajú hormóny zodpovedné za udržiavanie cyklu a tehotenstva, môže sa to negatívne prejaviť zvýšenou únavou.
Nespavosť
Únavu ďalej podporuje nespavosť. Jednou z príčin môžu byť už spomínané nočné návaly tepla a potenie, ktoré vás môžu pravidelne budiť. Môže ju však spôsobiť aj zvýšená hladina stresu, úzkosť a depresívna nálada. Ak problém trvá dlhší čas, je rozumné vyhľadať pomoc.
Znížená chuť na sex
Niektoré ženy majú v tomto období zníženú chuť na sex. Na vine môže byť znížené vzrušenie, ktoré spôsobuje, že pohlavný styk je oveľa menej uspokojivý. Tento problém sa však dá vyriešiť, ak partner začne klásť väčší dôraz na predohru. Nebojte sa tiež používať hračky pre dospelých, ktoré môžu zvýšiť vaše uspokojenie.
Vaginálna suchosť
Všetko je prepojené. Najmä preto, že nechuť k sexu môže byť spôsobená ďalším problémom, ktorým je vaginálna suchosť a vaginálna atrofia, ktoré môžu spôsobiť, že styk s partnerom bude bolestivý. Okrem uvedených tipov určite nezaškodí vyskúšať kvalitný lubrikant na báze vody, ktorý dokáže problémy so suchosťou pošvy ľahko odstrániť.
Bolesť prsníkov
Bolesť a citlivosť prsníkov tesne pred menštruáciou pravdepodobne poznáte. Bohužiaľ pre nás je bolesť a citlivosť normálnym príznakom prechodu, preto je dôležité sa na tento problém vopred psychicky pripraviť.
Výkyvy nálad a podráždenosť
Hormóny majú veľký vplyv na našu náladu. Keďže dochádza k veľkým zmenám v ich normálnom fungovaní, nemôžete sa čudovať, ak sa cítite skleslo, podráždene alebo nervózne. Je dokonca pravdepodobné, že ak ste niekedy v minulosti trpeli úzkosťou a depresiou, ich príznaky sa počas prechodu zhoršia.
Priberanie na váhe
Počas prechodu dochádza u žien aj k fyzickým zmenám, ktoré zahŕňajú úbytok aktívnej svalovej hmoty a rýchlejšie priberanie na váhe. Okrem toho má tuk tendenciu hromadiť sa na bruchu, kde je na očiach, takže sa nemusíte cítiť atraktívne. Ako bonus vám chudnutie bude trvať dlhšie, pretože metabolizmus sa s pribúdajúcim vekom spomaľuje.
Ako zmierniť príznaky menopauzy?
Ako vidíte, ženský prechod rozhodne nie je prechádzka ružovou záhradou. To však neznamená, že pre seba nemôžete nič urobiť. Okrem zníženia hladiny stresu a zdravšieho životného štýlu, ktorý by mal zahŕňať dostatok spánku, zdravú stravu a cvičenie, môžete skúsiť dlhodobé užívanie prírodných doplnkov stravy pre ženy.
Tieto doplnky stravy zvyčajne obsahujú komplex bylín, ktoré podporujú hormonálnu rovnováhu, normálnu hladinu energie, kvalitu spánku, sexualitu a ďalšie segmenty ženského zdravia, ktoré počas menopauzy dostávajú zabrať. Ako bonus vám môžu ponúknuť aj vitamíny a ďalšie živiny, ktoré prispievajú k celkovému zdraviu.
V ich zložení hľadajte predovšetkým tieto byliny:
- Červený ďatelina
- Ploštičník hroznatý
- Drmček obyčajný
- Smldinec chlpatý
- Ľan siaty
- Ženšen pravý
A ďalšie látky, medzi ktoré patrí zinok, vitamín E, vitamín D, kyselina pantoténová, vitamín B6, vitamín B12 a ďalšie.
Keďže tieto doplnky stravy sú vhodné aj na dlhodobé užívanie, môžu poskytnúť vítanú úľavu.
Posledná aktualizácia: 29. 6. 2023