Menopauza je dôležitým obdobím v živote každej ženy. Okrem straty schopnosti otehotnieť sa spája aj so širokou škálou príznakov, ktoré môžu ovplyvniť fyzické a duševné zdravie každého z nás. Ako zistíte, či vás zasiahla premenopauza? A existuje jednotný vek, kedy sa objavujú prvé zmeny?
Obsah článku
Prechod je pre mnohé ženy veľkým strašiakom. Zatiaľ čo jedna skupina žien je smutná z toho, že už nikdy nezažije tehotenstvo a život s dieťaťom, iné sa obávajú návalov tepla, potenia a ďalších príznakov, ktoré sú ovplyvnené prudkým poklesom ženských hormónov.
Ale do menopauzy sa nedostaneme zo dňa na deň. V skutočnosti je to proces, ktorý môže trvať niekoľko rokov. Prvé problémy sa objavujú pomaly a postupne sa k nim pridávajú ďalšie. Ich intenzita sa môže u jednotlivých žien líšiť, ale vo všeobecnosti majú tendenciu sa zhoršovať.
Aké sú príznaky premenopauzy? A existujú spôsoby, ako si od nich pomôcť?
Čo je to premenopauza?
Premenopauza je obdobie, ktoré predchádza príchodu menopauzy. V podstate ide o obdobie v živote zrelej ženy, keď nedochádza k výrazným zmenám, ktoré by negatívne ovplyvnili jej normálne fungovanie a psychickú pohodu. Pomerne často sa stretávame aj s tým, že toto obdobie sa nazýva perimenopauza. Hoci ženy ešte stále menštruujú, v tele už dochádza k hormonálnym zmenám, ktoré vedú k prechodu.
Kedy začína?
Každé ženské telo funguje trochu inak, takže neexistuje žiadny konkrétny vek, kedy by ste mali spozorovať prvé príznaky prichádzajúceho prechodu. Zvyčajne sa však uvádza, že horizont môže byť medzi štyridsiatkou a päťdesiatkou. Priemerná dĺžka je približne 4 roky, ale celý proces môže trvať až 8 rokov.
Príznaky premenopauzy
Príznaky blížiaceho sa prechodu zvyčajne zahŕňajú zmenu menštruačného cyklu. Najčastejšie si všimnete, že váš cyklus je oveľa menej pravidelný. U niektorých žien sa môže predĺžiť o 7 alebo viac dní. Za normálnu sa však považuje aj jedna menštruácia za tri mesiace.
Môžete si všimnúť aj následujúce príznaky:
- Vynechanie periódy
- Silnejšia alebo slabšia menštruácia
- Návaly tepla
- Návaly potenia
- Nespavosť
- Zmeny nálady a psychická nepohoda
- Vaginálna suchosť a bolesť počas pohlavného styku
Každá žena však tieto zmeny prežíva inak, preto je možné, že sa počas tohto obdobia budete cítiť dobre, alebo že budete mať úplne iné problémy.
Ako zvládnuť obdobie pred menopauzou?
Menopauza nastáva, ak ste počas predchádzajúcich 12 mesiacov spontánne nemenštruovali. Keďže však ide o pomerne dlhý proces, ktorý kladie zvýšené nároky na vaše telo a psychiku, je rozumné sa na toto obdobie pred prechodom pripraviť.
Keďže môžete byť náchylnejší na priberanie, odporúča sa zdravší životný štýl, ktorý zahŕňa vyváženú stravu a pravidelné cvičenie aspoň niekoľkokrát týždenne. Taktiež sa snažte znížiť stres a doprajte si dostatočný odpočinok.
Nemusíte sa vzdávať ani svojho sexuálneho života. Napríklad pri vaginálnej suchosti vám môže pomôcť kvalitný lubrikant, ktorý sa nebudete báť používať. Zníži sa tak trenie a pohlavný styk bude bez bolesti a nepríjemných pocitov.
V neposlednom rade vyskúšajte aj dlhodobé užívanie prírodných doplnkov stravy pre zrelé ženy, ktoré obsahujú bylinky a iné látky, ktoré môžu zmierniť príznaky prechodu.
V ich zložení hľadajte tieto bylinky:
- Ďatelina lúčna červená
- Ploštičník hroznatý
- Smldinec chlpatý
- Ľan siaty
- Drmček obyčajný
- Ženšen pravý
- Zinok
A ďalšie látky vrátane vitamínu B6, vitamínu B12, vitamínu D, kyseliny pantoténovej a vitamínu E.
Posledná aktualizácia: 29. 6. 2023